SEO Uyumlu Blog Yazısı İçin Nasıl Araştırma Yapılmalı?

Web sitenizin arama motoru optimizasyonunu eksiksiz sağlamak ve güçlendirmek için pek çok şey yapabilirsiniz. SEO uyumlu blog yazısı da bunlardan biri.

SEO son yıllarda Türkiye’de giderek daha çok adı duyulan bir terim haline geldi. Farklı blog içeriklerinde yer verdiğimiz bu kavram dijital dünyada yer alan kurum ve kuruluşlar oldukça önem taşımaktadır. Arama motorlarının sahip olduğu botlar, sahip olduğunuz web sitesini belirli aralıklarla dolaşır ve analiz yaparlar. Sitenizin içerisinde yer alan her şeyi, dolayısıyla içerikleri de tarayarak ne kadar SEO çalışması yapılıp yapılmadığını ortaya koyarlar.

SEO Uyumlu Blog Yazısının Kalbi: Anahtar Kelime Analizi

Web sitenizde yer alan içeriklerin SEO uyumlu olmasını sağlamak adına bir dizi çalışmalar yapmalısınız. Makalelerin içerisinde bazı çok aranan kelime ve ifadelerin yer alması gereklidir. Bunlara anahtar kelime (Keyword) denmektedir. Bu kelimelerin aranma yoğunluğu da arama hacmi olarak ifade edilmektedir. Blog yazılarınızın temelinde yer alacak bu çalışmaya anahtar kelime analizi adı verilmektedir.

Anahtar kelime analizi sayesinde kuracağınız herhangi bir strateji, deyim yerindeyse potansiyel müşterilerinizle aranızda bir köprü vazifesi görür. Bu sayede ulaşacağınız kelimeler tüm SEO çalışmalarınızda size rehberlik edecektir. Bu doğrultuda pek çok keyword analiz aracını kullanabilirsiniz. Bunların arasında ücretli ve ücretsiz olanlar bulunmaktadır. Keywoord Research, Keywordtool.io bunlardan bazılarıdır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

SEO içerik editörlüğü yapan birinin en çok önem verdiği konulardan biri anahtar kelime analizidir. Öncelikle hangi kelimeler özelinde ilerleme göstermek istediğinizi belirlemek adına değerlendirme yapmalısınız. Burada ürün gamınızı, kategorilerinizi düşünüp karar verebilirsiniz. Örneğin e ticaret sitelerinde satışa sunulan tüm ürünler kategorize edilebilir. Bu aşamadan sonra kullanıcıların nasıl arama yapabileceği üzerinde durmalısınız. Rakiplerinizi de değerlendirmeye katıp geniş bir liste oluşturduktan sonra eleme yapabilirsiniz.

Elinizdeki uzun listede arama hacmi fazla olan kelimeler, sahip olduğunuz web sitesiyle ilgili kelimeler ve rekabet açısından düşük kelimeler bulunabilir. Burada oyuna uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long tail) de dahil olur. Bunlar diğer kelimelere göre daha az aranmakta ancak daha yüksek organik trafik çekme özelliğine sahiptir. Yani anahtar kelime çalışmanızı yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de hesaba katmalısınız. Bundan SEO çalışmalarının tümünde yararlanabilirsiniz.

Site İçi SEO Çalışması Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO ile ilgilenmeye başladıktan sonra bir içeriğin ne kadar önemli olduğunu kavramanız uzun sürmeyecektir. Aktif bir web sitesi için sahip olacağınız en önemli kozlardan biridir. Burayı daha iyi anlayabilmeniz için sizin de içerisinde olduğunuz kullanıcılar üzerinden örneklendirmek mümkündür. Eğer bu yazıya ulaştıysanız, muhtemelen SEO nedir, site analiz, seo siralama gibi aramalar yaptınız. Yazıyı okuyor olmanız aynı zamanda da bu makalenin ihtiyacınıza yönelik olduğunun bir göstergesidir. İşte içerik optimizasyonu bu yüzden yapılır.

SEO çalışması yapıyorsanız sahip olmanız gereken şeylerden biri de kuşkusuz sabır. Arama motoru optimizasyonu yönergelerine riayet ederek gerçekleştirdiğiniz çalışmalar mutlaka meyvesini verecektir. Kaliteli içerik çalışması ve teknik seo gibi faktörler burada oldukça önemlidir. Teknik seo, web sitenizin bir arama motorundaki sıralamasını yükseltmek için teknik taraflarına uygulanan müdahaleleri kapsayan geniş bir eylemdir. Bunun yanı sıra içeriğin kalitesi de hayli önemlidir. Yani bir kullanıcının yaptığı aramanın, sizin içeriğinizle buluşabilmesi için mihenk taşı içeriktir. İçeriğinizin kullanıcı aramasıyla eşleşebilmesinin kilit unsurlarından biri de kalitesidir.

SEO İçerikte Kalitenin Önemi Nedir?

Konumuz SEO içerik yazısı ise içeriğin kaliteli olması öncelik vermeniz gereken şeydir. Yazının konusunun ne olacağı, size nasıl bir fayda ve etkileşimde bulunacağı, ne zaman paylaşılacağı gibi başlıkların üzerinde durmalısınız. Bir diğer majör faktör de elbette içeriğinizin imla ve mana bakımından hatasız olmasıdır. Hangi sektörde yer alıyorsanız, oradaki başarı sağlamış içeriklere göz atmanız da yararınıza olacaktır. Bunun için faydalanabileceğiniz ücretsiz araçlar da mevcut.

İçerikte kaliteyi belirleyen diğer bir nokta ise tercihinize göre güncel konuları seçmenizdir. Eğer salt evergreen içerik üretmek gibi bir karar almadıysanız, gündemdeki konular işinize yarayacaktır. Bu noktada da Google Alert’i kullanıp belirli anahtar kelimeler için kendinize uyarı oluşturabilirsiniz. Unutmayın, yalnızca anahtar kelimeyi kullanmış olmak için hiçbir mana taşımayan bir cümle yazmamalısınız. Anlam bütünlüğüne mutlaka dikkat edin. Peş peşe keyword kullanımından kaçının.

Sonuç

SEO uyumlu blog yazısı yazmak ve buradan olumlu sonuçlar elde etmek, yazıda bahsettiğimiz pek çok unsurun bir araya getirilmesiyle mümkün olmaktadır. Özellikle bu yazıda geçen site içi SEO çalışmaları doğru uygulandığında mutlaka sonuç verecektir. Doğru çalışmanın ve sabrın önemi büyüktür. Öyle ki eğer arama motoruna aksi yönde bir çalışma yaptıysanız da önce uyarılırsınız, ancak ceza almanız da olasıdır. Kullanıcıların neyi aradığı, neye ihtiyaç duyduğu pusulanız olsun. Kullanıcı dostu olduğunuzda trafik elde etmeniz kaçınılmazdır. SEO uyumlu makale ne demek sorusuna yanıt verdiğimiz başka yazılarımız da olacak. Detaylı bilgi için Brave Fingers’a ulaşabilirsiniz.

İletişim

Atakent Mah. Dicle Cad. Resan Kırgül Konakları No:27/2 Ümraniye / İstanbul

Bize Ulaşın
Sizlere yardımcı olmak için buradayız.
Formunuz bize ulaştı. En kısa süre içerisinde size dönüş yapacağız.